Oszczędzanie jest procesem, który prowadzi do powstania na przykład oszczędności finansowych. Lecz oszczędzać możemy także wiele innych rzeczy, jak ubrania, obuwie, wyposażenie domu, sprzęty domowe, kosmetyki, produkty żywnościowe, energię elektryczną, pobór wody i na wielu jeszcze innych rzeczach możemy oszczędzać.
Co daje oszczędzanie?
Pozostając jednak na pieniądzach, to trzeba przyznać, że oszczędzanie nawet najmniejszych kwot sprawi, że z czasem oszczędności urosną do dużych rozmiarów pod warunkiem, że będzie to działanie systematyczne. Oszczędzane pieniądze nie muszą zamykać się w wielkich kwotach, tym bardziej, że wielu ludzi nie stać na odkładanie do skarbonki dużych kwot, lecz ważne jest to, aby w miarę możliwości, jak najczęściej wrzucać coś do skarbonki i nie przestawać nawet wtedy, gdy zbyt wiele pieniędzy nie ma i wrzucana jest tylko złotówka.
Takie zabezpieczenie finansowe, choć nawet niewielkie ale już wpływa bardzo dobrze na naszą psychikę, gdyż daje nam świadomość tego, że na wszelki wypadek coś posiadamy. Czujemy wtedy większe bezpieczeństwo i mamy mniej obaw, co do kondycji finansowej. A to wszystko razem daje nam komfort psychiczny i wpływa również na zdrowie fizyczne, bo minimalizuje stres, który jest głównym sprawcą wielu chorób nie tylko psychicznych, lecz też fizycznych. Apel z tego płynie taki, że wszyscy oszczędzajmy, choćby nawet niewiele, ale zawsze oszczędzajmy!
Dlaczego oszczędzamy?
Wiele osób na świecie i tak samo w Polsce musi oszczędzać, bo nie ma tylu pieniędzy, aby pozwolić sobie na zaniechanie oszczędzania. Poza tym ludzie bogaci także oszczędzają, lecz chodzi tu o oszczędzanie dużo większych kwot. Różne motywy kierują ludźmi i zmuszają do oszczędzania.
Najczęściej oszczędzamy po to, aby mieć pieniądze na kosztowniejsze zakupy, remont domu, niespodziewane uroczystości i inne niespodziewane wydatki.
Wiele osób oszczędza na tak zwaną czarną godzinę, która może nie nadejść lub nadejść i dlatego na wszelki wypadek trzeba posiadać jakieś uskładane pieniądze. I dlatego gromadzimy fundusze, aby na przykład zabezpieczyć swoją przyszłość finansową na wypadek utraty pracy, czy na wypadek spadku dochodów z przyczyn chorobowych.
Ludzie oszczędzają też na emeryturę, czyli na tak zwaną starość, aby wtedy móc cieszyć się życiem bez troski, że na coś zabraknie pieniędzy.
Wiele zwłaszcza młodych osób oszczędza spore kwoty na mieszkanie lub dom z ogródkiem.
Ludzie w każdym wieku oszczędzają na zagraniczne wycieczki, gdyż są ciekawi świata i ludzi.
Rodzice oszczędzają różne kwoty na edukację swoich dzieci, na wesela, na pomoc dzieciom na ich starcie w dorosłe życie.
Reasumując: różne są metody i sposoby oszczędzania tak, jak różne są cele dla których zbieramy pieniądze.
Każdy człowiek niezależnie od wysokości dochodów powinien i może oszczędzać. Wystarczy tylko chcieć.
Czym różni się oszczędzanie od inwestowania?
Mnożyć swoje oszczędności można poprzez inwestowanie. Dziś istnieje wiele możliwości inwestowania. Inwestowanie zawsze wiąże się możliwością zarobienia dodatkowej gotówki, ale też zawsze wiąże się z ryzykiem, że można nie zarobić a wszystko stracić. Oszczędzając i składając pieniądze do skarbonki nie ma ryzyka utraty pieniędzy, ale nie ma też możliwości pomnażania pieniędzy. Natomiast przy inwestowaniu przy odrobinie szczęścia można nieźle zarobić, lecz w takim samym procencie istnieje ryzyko utraty zysków, jak też ryzyko utraty zainwestowanego kapitału, a czasem nawet ryzyko starty przewyższającej zainwestowane środki pieniężne.
Wiele osób żyje także z dnia na dzień nie myśląc o tym, co będzie jutro i dlatego nie podejmuje żadnych działań w celu zaoszczędzenia chociażby niewielkiej kwoty. Nie jest to rozsądne postępowanie w przypadku, gdy są jakieś dochody. Gdyż los bywa nieprzewidywalny i każdemu czasem zdarzają się nieprzewidziane wydatki, a wtedy pozostaje tylko pożyczka w banku lub zapożyczenie się u rodziny lub przyjaciół. Doświadczenie podpowiada, że czasem jedno i drugie może być nieosiągalne i co wtedy?