Podpowiadamy, jak raz na zawsze uporządkować swoje konta osobiste.
Budżetowanie i przejście na karty
Dzięki temu łatwiej będzie zauważyć wycieki finansowe, bo wydatki są rejestrowane w aplikacjach bankowych. Rodzina może mieć nawet karty połączone ze wspólnym kontem, dzięki czemu można trzymać domowe wydatki w jednym miejscu.
Zautomatyzuj kontrolę wydatków dla skutecznego budżetowania
Jeśli zwykle płacisz kartą, pobierz aplikację do budżetowania lub zapoznaj się z podobnymi narzędziami w swoim banku internetowym. Cyfrowi „księgowi” zajmą się rutynowym liczeniem i przedstawią Ci wizualne statystyki wydatków według kategorii.
Nie skupiaj się na drobiazgach w budżetowaniu
Jeśli wydajesz 7 złotych, dodaj 10 do swoich wydatków: pracuj z wygodnymi kwotami i unikaj skomplikowanych obliczeń. A w bankach mobilnych możesz ustawić automatyczne zaokrąglanie, tak aby cała reszta trafiała na osobne konto. Jest to sposób na oszczędzanie bez wysiłku, ale pod koniec miesiąca będziesz zadowolony z zaoszczędzonych pieniędzy.
Pamiętaj, że z dużą pensją przychodzi duża odpowiedzialność
Im wyższe są Twoje dochody, tym surowiej musisz pilnować swoich pieniędzy — nie jest odwrotnie! Posiadanie dużej ilości pieniędzy na koncie na początku miesiąca daje złudzenie, że możesz wydawać tyle, ile chcesz. W efekcie szybko zabraknie Ci pieniędzy, a przed kolejną zaliczką zostanie Ci mniej, niż zaoszczędziłbyś przy mniejszych dochodach.
Budżetowanie – wyznaczaj realistyczne cele
Odkładanie 80% swojej wypłaty jako zabezpieczenie każdego miesiąca jest fajnym, ale mało wykonalnym planem. Jeśli przekroczysz limit wydatków lub poniesiesz nieplanowane wydatki, skarbonka będzie musiała zostać opróżniona — i trudno będzie oprzeć się pokusie ponownego zanurzenia się w niej. Aby nie mieć wyrzutów sumienia, uzupełniaj swoją poduszkę finansową stopniowo, ale regularnie.
Więcej interesujących artykułów o oszczędzaniu i nie tylko, znajdziesz w serwisie Inwestycyjny.pl.
Podziel swoje zarobki
Gdy już otrzymasz wypłatę, podziel ją na różne konta.
Spróbuj na przykład metody 50-20-30: Weź 50% swojego dochodu na niezbędne wydatki: mieszkanie, transport, czynsz, telefon, jedzenie. Odłóż 20% na przyszłość. Na przykład umieść te pieniądze w skarbonce, jeśli zbierasz pieniądze na zakup samochodu. Albo wykorzystać go do zbudowania finansowej poduszki bezpieczeństwa. Odłóż 30 procent na dobre nawyki wydatkowe. Taki system stworzy komfortowe ramy finansowe i pomoże Ci trzymać budżet, nie wydając zbyt wiele na spontaniczne wydatki.