W tych niepewnych czasach ceny rosną, a dochody spadają lub pozostają na tym samym poziomie. Te siedem wskazówek pomoże Ci zachować pewność siebie w przyszłości.
Nie należy wpadać w panikę
Nie ulegaj wpływom tłumu. Kiedy nadchodzi kryzys, ludzie kupują drogie technologie, aby zainwestować pieniądze, z których mogliby żyć przez co najmniej sześć miesięcy. W rezultacie tacy „panikarze” mogą w każdej chwili znaleźć się na bezrobociu, a teraz nie mają pieniędzy na życie.
Dużą rolę odgrywają w tym sami sprzedający, którzy próbują grać na uczuciach konsumentów i pozbyć się zapasów. Również „luksusowi sprzedawcy detaliczni”, tacy jak biura podróży czy luksusowe restauracje, mogą wyrządzić sobie niedźwiedzią przysługę. Jednak przyjemność płynąca z zakupów pod wpływem impulsu mija, a konsekwencje mogą być nieprzewidywalne.
Próba „pozbycia się” pieniędzy to największy błąd, jaki można popełnić w momencie, gdy trzeba jak najlepiej chronić siebie i swoją rodzinę. Panika w czasie kryzysu może całkowicie zwalić z nóg. Nie rób więc uczty w czasie plagi i nie ulegaj sztuczkom reklamowym, pozwalając innym czerpać zyski z Twojej stabilności finansowej.
Kupuj na czas
Istnieją jednak inne zakupy, których można i należy dokonywać w czasie kryzysu. Recesja to dobry czas na dokonanie pewnych długo planowanych lub koniecznych większych zakupów, które szybko mogą stać się bardzo kosztowne. Jeśli od dłuższego czasu planujesz zakup samochodu lub nowego sprzętu AGD, teraz jest dobry moment, aby to zrobić. Zakup mieszkania na kredyt hipoteczny jest uzasadniony, jeśli można uzyskać kredyt o umiarkowanym oprocentowaniu, a długo planowany remont — w przypadku gdy nie będzie „zjadał” lwiej części budżetu rodzinnego. Nie należy skąpić na wysokiej jakości leki i żywność. W każdym razie przed dokonaniem drogich zakupów należy ocenić stabilność swoich dochodów.
Przejmij kontrolę nad budżetem rodzinnym
Jednym z niebezpiecznych błędów w planowaniu finansowym w sytuacji kryzysowej jest niepilnowanie swoich dochodów i wydatków. Nawet jeśli do tej pory polegałeś na intuicji, czas zaopatrzyć się w notatnik, dokument na komputerze lub aplikację mobilną, w której będziesz zapisywać wszystkie swoje transakcje pieniężne. Liczby wyraźnie pokażą, gdzie można zaoszczędzić pieniądze i na co można sobie pozwolić, nie nadwyrężając budżetu.
Bez względu na to, jak wielka jest pokusa, aby skorzystać z kart kredytowych lub rabatowych — nie poddawaj się. W większości przypadków są one chwytem marketingowym, który ma skłonić konsumentów do większych wydatków i zachęcić ich do dalszych zakupów. Podstawową zasadą budżetowania rodzinnego jest to, że dochody powinny być większe niż codzienne wydatki. Jeśli co miesiąc będziesz odkładać 10% swoich dochodów, szybko zbudujesz kapitał podstawowy, który da Ci pewność co do Twojej przyszłości finansowej.
Uważaj na pożyczki
Kolejną pułapką jest kredyt konsumencki. Skończyły się czasy dobrych kredytów, a wysokie stopy procentowe mogą poważnie nadwyrężyć rodzinny budżet. Jeśli już zaciągnąłeś kredyt, postaraj się spłacić go jak najszybciej, jeśli bank nie pobiera opłaty za wcześniejszą spłatę. Jeśli nie jesteś w stanie spłacić kredytu, możesz spróbować wynegocjować z bankiem restrukturyzację kredytu lub modyfikację planu spłaty. Jeśli zdecydujesz się na zaciągnięcie kredytu w czasach kryzysu, zachowaj najwyższą ostrożność. To samo dotyczy kart kredytowych.
Utworzenie funduszu rezerwowego
Fundusz awaryjny, który pozwoli rodzinie przeżyć kilka miesięcy, jest ratunkiem w czasie kryzysu. Każdy mieszkaniec Polski wie, jak to jest, gdy w jednej chwili traci się dochody lub ich znaczną część. Oczywiście, lepiej jest zadbać o fundusz awaryjny zawczasu. Jeśli jednak do tej pory nie miałeś takiego narzędzia, czas zacząć je budować.
Oszczędzanie prawie zawsze jest możliwe
Zapewne często słyszałeś to od przyjaciół i znajomych: „Nie mogę oszczędzać”. To samo regularnie słyszymy od naszych klientów. A to nie jest prawda. Zawsze jest jakiś sposób na oszczędzanie, nawet w czasach kryzysu. W końcu, jeśli rodzina może przeżyć za 4000 zł miesięcznie, jest bardzo prawdopodobne, że będziesz w stanie dostosować swoje wydatki 2000-3000. Pieniądze zaoszczędzone na lokacie bankowej będą stopniowo rosły w dobry kapitał. A kiedy sytuacja na rynku się ustabilizuje, będziesz musiał jedynie podjąć przyjemną decyzję, gdzie zainwestować ten kapitał lub na co go wydać.
Należy zasięgnąć porady specjalisty
Jeśli finanse nie dają Ci spać po nocach, a nie masz czasu ani umiejętności, aby samodzielnie je zaplanować, najlepiej zwrócić się do profesjonalisty. Wiele dużych banków oferuje klientom podstawowe usługi planowania finansowego, a kilka jednogodzinnych sesji z profesjonalnym doradcą pozwoli zaoszczędzić wiele czasu i uniknąć typowych błędów. Nie bój się prosić o radę — to może być najlepsza inwestycja w finansową przyszłość Twojej rodziny.
Możesz też zasięgnąć dodatkowych informacji o tym, jak przygotować się na kryzys finansowy na https://www.newsinfo.pl.