Diagram Eulera jest stosowany w statystyce już od wielu lat. To doskonały sposób, aby pokazać w jaki sposób grupują się dane statystyki, w jakie wchodzą interakcje i co wynika z ich członkostwa, przynależności do danej grupy. Nie inaczej jest w przypadku diagramu Eulera dotyczącego ekonomicznych zależności europejskich państw. Kluczem do zrozumienia diagramu jest wiedza o finansach Europy. Jak go czytać?
Co widzimy na diagramie?
Na europejskim diagramie Eulera nie dostrzeżemy kurs wymiany euro – frank ani tym bardziej poszczególnych walut z innych krajów. Natomiast mówi nam to bardzo wiele o tym, co kształtuje konkretny kurs wymiany walut pomiędzy strefą euro a innymi krajami. Rozliczne unie, w które wchodzą kraje Wspólnoty i spoza niej sprawiają, że dość prosto można określić zależności pomiędzy ekonomiami danych krajów. Dlatego diagram Eulera jest tu niezwykle pomocny.
Kluczowe dane
Centrum całego diagramu stanowią kraje Unii Europejskiej. To one są w środku całości. Od nich też wychodzą poszczególne połączenia. I tak n przykład kraje Unii Europejskiej, strefy euro oraz strefy Schengen są: Malta, Włochy, Francja, Niemcy, Austria, Portugalia, Hiszpania oraz Słowenia. Tak samo jest choćby ze Słowacją, Finlandią czy Grecją, ale te kraje należą także do innych zgromadzeń – np. do Rady Państw Skandynawskich (Finlandia) czy Grupy Wyszehradzkiej (Słowacja).
Co należy wiedzieć w kontekście finansów?
Kluczem do zrozumienia finansowej sytuacji Europy, kluczem do przewidzenia jak kształtować się będą kurs wymiany euro – frank, jest odczytanie zależności ekonomicznych na linii Unia Europejska a pozostała część diagramu. Z jednej strony w strefie tej pozostaje Turcja, która znajduje się w unii celnej z państwami europejskimi. Na obrzeżach samej Unii, ale w zgromadzeniu CEFTA, a więc Środkowoeuropejskim porozumieniu o wolnym handlu znajdują się takie kraje jak Bośnia i Hercegowina czy Czarnogóra oraz Serbia. Znając zależności finansowe z diagramu Eulera można z łatwością inwestować na giełdach i zarabiać na tym.