Inflacja (ogólny wzrost cen towarów i usług w danym okresie czasu) może być spowodowana różnymi czynnikami. Na ceny stale wpływa wiele zmiennych, więc trudno jest dokładnie określić, które z nich spowodowały dany okres inflacji. Możemy jednak wyróżnić kilka sytuacji, które często występują w przypadku wzrostu cen.
Główne przyczyny inflacji
Popyt
Jeśli popyt na towary zaczyna przewyższać podaż, konsumenci będą chcieli kupić więcej, niż firmy mogą wyprodukować i dostarczyć, więc ceny towarów zaczną rosnąć. Przykładem tego zjawiska jest zazwyczaj sektor rolniczy, jeśli w pewnym okresie czasu zbiory pomidorów spadną, na przykład o 50%, popyt przekroczy zwykłą podaż i cena produktu wzrośnie, ponieważ klienci chcą go kupić i są skłonni więcej. Jeśli przeniesiemy ten przykład na cały rynek dóbr i usług, to w gospodarce powstaje sytuacja inflacyjna.
Ekspansywna polityka fiskalna
Inflacja wzrasta, gdy rząd decyduje się na prowadzenie ekspansywnej polityki fiskalnej, czyli na zwiększenie ilości pieniądza w obiegu w gospodarce. Efekt ten powoduje wzrost popytu konsumpcyjnego, przewyższający tempo, w jakim firmy mogą dostarczać towary i usługi, co powoduje wzrost cen ogólnych. Ekspansywna polityka fiskalna może być realizowana przez banki centralne poprzez obniżanie stóp procentowych od kredytów i depozytów. Obecnie inflacja jest bardzo wysoka. Więcej o inflacji pod adresem: projectfinance.pl
Wzrost kosztów przedsiębiorstw
Firmy muszą cały czas utrzymywać swoje zyski, więc wzrost ceny jakiegokolwiek czynnika wpływającego na ich koszty produkcji spowoduje natychmiastowy wzrost ceny końcowego dobra lub usługi. Aby takie zjawisko mogło wywołać inflację, musi zostać w jakiś sposób naruszony jakiś kluczowy czynnik w produkcji danej firmy, np. radykalna podwyżka cen z powodów politycznych. Na przykład, jeśli zostanie ustanowione ogólne prawo, które podniesie cenę ropy naftowej, firmy, które wykorzystują ten surowiec w swoim procesie produkcyjnym, będą zmuszone do drastycznego podniesienia ceny swoich towarów, aby zrekompensować koszty.
Jeśli firmy spekulują na temat wzrostu cen ważnego czynnika w ich procesie produkcyjnym i decydują się na stopniowe podnoszenie cen, prowadzi to do tzw. bańki spekulacyjnej. Zasadniczo głównym celem tego zjawiska jest zapobieganie nagłemu i niespodziewanemu wzrostowi cen, ale zazwyczaj ma ono skutki odwrotne do zamierzonych, ponieważ konsumenci mogą kupować mniej lub przestać kupować, co powoduje spadek sprzedaży przedsiębiorstw.
Mam wrażenie, że rządom jest na rękę wysoka inflacja. Pomimo obecnej inflacji, nie zmieniają stóp procentowych, ani nie przestają drukować pieniędzy. Dlaczego?